Roditelji i deca koja boluju od astme lako primecuju da ce napad poceti. Nekad napad pocinje iznenada a nekad se javljaju znaci upozorenja. Najbolje je reagovati odmah po pojavi znakova upozorenja i ne cekati da se simptomi potpuno ispolje. Bezopasnije je lekove dati kod "lazne uzbune" nego zakasniti sa njihovom primenom.
Kako pomoci detetu?
Napre postaviti dete u polozaje koji olaksavaju disanje stavljajuci ga u polozaj koji daje ramenima cvrci oslonac.Ima vise takvih polozaja:
-sedeci u fotelji sa rukama oslonjenim na jastuke(do visine ramena)
-sedeci za stolom sa laktovima oslonjenim na jestuke koji su na stolu
-sedeci sa laktovima oslonjenim na kolena (kocijaski polozaj)
-sedeci sa prekrstenim nogama (indijanski) sa laktovima oslonjenim na kolena
- klececi sa laktovima i celom oslonjenim na pod
- lezeci potrbuske sa laktovima oslonjenim na pod a ramena na jastuku
Naravno, prozor mora biti ovoren a za stariju decu korisna je ova tehnika disanja : vazduh se uvek udise na nos (za zatvorenim ustima) , a izdise na usta koja su skupljena . Ovako se povecava pritisak u disajnim putevima cime se smanjuje njihova opstrukcija . Detetu odmah dati tecnosti , i to u startu dati mineralnu negaziranu vodu u kolicini oko 20 ml na kg telesne tezine sto bi za dete od 20 kg bilo dve case. Dalje nastavljemo sa cajevima i sokovima , i to oko decilitar po kg telesne tezine za decu ispod deset kg i decilitar i po za vecu decu , do kraja dana . Tako bi dete oko 20 kg od prvog sata do kraja dana trebalo popiti oko tri litra tecnosti . Smisao ovoga je u tome sto se tokom napada tecnost gubi , disajni putevi suse , sekret postaje gust i tezak za iskasljavanje . Zavisno od uzrasta napad se prekida sprejom (pumpice) ili inhalacijama . Nekad ako ovo nije dostupno daje se sirup ili tablete ali tad treba pola sata da bi lek delovao .Ukoliko se napad ne smiri posle dva uzastona davanja u razmaku od po 20 minuta znaci da sprej ne deluje( obicno je dovoljno oko pet minuta za pumpicu ili inhalaciju)i tad se treba javiti lekaru.Postoji narodno verovanje da se soba zamagljuje i da se daju inhalacije cajeva sa solju ili eukaliptusovim uljem sto je pogresno. Potrebno je umiriti dete (nikako lekovima za smirenje).
Kad je sve proslo , sledi faza iskasljavanja gustog , lepljivog i belicastog sekreta. Sad je potrebna pomoc oko iskaslsavanja. Potrebno je obilno pojenje i inhalacije tople pare i polozajna drenaza cak i vezbe za olaksavanje iskasljavanja.
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Нема коментара:
Постави коментар