Akutni pijelonefritis spada u grupu infekcija gornjih mokracnih puteva i kao takav oznacava da je u pitanju zapaljenje tkiva bubrega. Postoji akutni i hronicni pijelonefritis.
Akutni pijelonefritis se javlja sam ili udruzeno sa infekcijom donjih mokracnih puteva. Pocinje naglo u toku jednog ili par dana sa povisenom temperaturom ( do 40 stepeni C) , jezom, drhtavicom, malaksaloscu, bolivima u misicima, mukom , povracenjem, prolivom...Uz povisenu temperaturu ide i ubrzano lupanje srca( tahikardija), a zbog opsteg gubitka tecnosti javlja se i hipotenzija, tako da i kod osoba koje obicno pate od visokog pritiska vrednosti postaju nize. Zato se kod ovih pacijenata antihipertenzivi primenjuju oprezno, redukovano i uz redovno mernje pritiska. Uz ove simptome javljaju se ponekad i simptomi cistitisa kao sto su ucestalo mokrenje, bolovi i peckanje pri mokrenju. Pri pregledu postoji bolna osjetljivost stomaka na duboku palpaciju i bolna osjetljivost slabina. Laboratorijske analize krvi pokazuju povecanu sedimentaciju , leukocite a u urinu imamo bakterije, leukocite, i ponekad hematuriju ( krv) .
Akutni pijelonefritis dobro odgovara na parenteralnu primenu antibiotika (inakcije) i za jedan do tri dana simptomi se najcesce povlace. U ovim slucajevima dovoljno je ambulantno lecenje za razliku od tezih pijelonefritisa kad je potrebno bolnicko lecenje. Tada se simptomi ne povlace nekoliko dana ni pored ispravne terapije.
Posle pijelonefritisa zavisno od tezine bolesti i eventualnih simptoma koji se produzavaju kontrolise se urin, krv i evntualan ultrazvuk bubrega.
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Нема коментара:
Постави коментар