Anemija ili malokrvnost je stanje nedostataka crvenih krvnih zrnaca. Parametri koji nam govore o postojanju anemije su koncentracija hemoglobina i broj eritrocita. Osim ovih opste poznatih vrednosti lekari prate i hemtokrit, srednju vrednost zapremine eritrocita, gvozdje u serumu, rezerve gvozdja u depoima gvozdja itd. Vrednosti hemoglobina i ostalih parametara su veoma varijabilne u detinjstvu. Tako je kod dece od 12 do 18 godina srednja vrednost hemoglobina 140 a donja granica 120. U uzrastu od 2 do 12 godina donja vrednost ( odnosno vrednost kad bi trebalo pristupiti uzimanju preparata gvozdja) je 115 dok su kod manje dece i ove vrednosti manje. Za uzrast od 6 meseci do 2 godine donja granica hemoglobina je 105. U hronicnim infekcijama krvna slika je losija, takodje, smatra se da je krvna slika u akutnim ( kratkotrajnim, prolaznim) infekcijama nesto gora.
Do anemije moze doci zbog smanjenog stvaranja ili povecane razgradnje eritrocita kao i zbog gubitka krvi. Jedan od najcescih uzroka anemije je nedostatak gvozdja. Gvozdje se apsorbuje u tankom crevu odakle ga belancevine plazme prenose dalje. Najveci deo gvozdja koristi se za ugradnju u hemoglobin a ostatak ide u rezerve. Feritin je protein plazme odakle se gvozdje lako oslobadja dok se iz hemosiderina oslobadja tesko. Kolicina gvozdja u organizmu pretezno zavisi od apsorpcije iz hrane.
Gvozdje dete dobija od majke jos u toku trudnoce tako da je ishrana trudnice vrlo vazan cinioc u krvnoj slici bebe. Potrebe za gvozdjem u toku rasta i razvoja su najvece u prvoj godini zivota. Zato se u okviru savetovalista za bebe rutinski kontrolise krvna slika i u slucaju potrebe pristupa nadoknadi . Drugi period uvecanih potreba za gvozdjem je pubertet, posebo kod devojcica.
Gvozdje iz majcinog mleka je izuzetno iskoristljivo sto ne vazi za gvozdje iz kravljeg mleka. Zato se u ishrani beba do 6 meseci u slucaju nemogucnosti dojenja preporucuju adaptirana mleka obogacena dovoljnom kolicinom gvozdja. Najvise bioloski iskoristljivog gvozdja ima u mesu a razlike izmedju vrsta mesa su beznacajne. Vitamin C povecava apsorbciju gvozdja iz hrane a tatnin iz caja ometa. U povrcu ima dosta gvozdja ali ga je tesko iskoristiti.
Postoji vise uzroka nedostatka gvozdja( crevni paraziti, krvarenja), medjutim najvazniji uzrok je nedovoljan unos.
Nadoknada gvozdjem je u obliku raznih preparata gvozdja a traje 3-5 meseci.
Нема коментара:
Постави коментар